puffytutu86
puffytutu86 puffytutu86
  • 10-03-2021
  • Mathematics
contestada

Write and evaluate an expression for: Music lessons cost $20 a week. How much do 6 weeks of lessons cost?

Respuesta :

jameslester1804
jameslester1804 jameslester1804
  • 10-03-2021

Answer:

$120 dollars.

Step-by-step explanation:

Answer Link
hello22111
hello22111 hello22111
  • 10-03-2021

Answer:

x= $120/ 6 weeks

Step-by-step explanation:

if $20 is 1 week then...:

weeks.......1            6

               -----    =    ----

dollars........20         x

x= $120/ 6 weeks

Answer Link

Otras preguntas

2. When the United States entered World War II, a shortage of soldiers spurred the federal government to create a program in which Mexican braceros were allowed
Explain the method scientists use to study how Earth’s atmosphere and climate have changed during the past million years.
Glucose is classified as a
?under the new jersey plan, each state would have equal representation, meaning that
Is the book outsiders fiction or nonfiction?
Two characteristics of a drug's effect might change when the dose is increased
Which is a guideline for doctors pursuing research with human subjects?
How much was a record player in the 1946 or cost?
13[6^2 divided by( 5^2 - 4^2)+9] A. 169 B. 585 C.181 D. 26
What is a helping verb? A. a word that helps one word in a sentence name or describe another word in the sentence B. a word that is added to another verb to