mayiafleming05
mayiafleming05 mayiafleming05
  • 12-03-2021
  • Mathematics
contestada

which ratio is expressed as a unit rate?

16 miles: 2 hours
$1.45: per ounce
1 yard: 30 seconds
20 inches: 4 hours​

Respuesta :

dauyds
dauyds dauyds
  • 12-03-2021

Answer:

1.45 per ounce

Step-by-step explanation:

........................

Answer Link
xXcOINXx1
xXcOINXx1 xXcOINXx1
  • 12-03-2021

Answer:

$1.45: per ounce

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Distinguish between caloric intake and caloric expenditure.
one gallon of milk cost 3.92. what is the maximum number of containers of milk you can buy for 14.00
Assume the demand for crack cocaine is inelastic and that users get the funds to pay for their crack by stealing. Suppose that the government increases penaltie
A senator’s term of office
To see how two traveling waves of the same frequency create a standing wave. Consider a traveling wave described by the formula y1(x,t)=Asin(kx−ωt). This functi
Simplest form 2/5ths
what did Kennedy say in his inaugural address?​
Customer satisfaction surveys will be effective when the questions included in the survey can provide actionable results. true or false
What is the decimal representation of seven hundredths? A. 7. B. 700. C. 007. D. 07
5R-8.3s when r=12 and s=4