deadlight
deadlight deadlight
  • 12-03-2021
  • Mathematics
contestada

find the unit price per can if it costs three dollars for six cans of soda. Round to the nearest hundredth if necessary

Respuesta :

casasarely2026 casasarely2026
  • 12-03-2021

Answer: unit price: $.50

Step-by-step explanation: 3 ÷ 6= .50

Answer Link

Otras preguntas

How do I solve 3+4x (less than or equal to sign) x-2
Jenny’s mother is 12 years less than three times as old as Jenny. If the sum of their ages is 80 how old is each.
2+5x+11=-10x+13+15x​
What are three possible examples of upheaval in the American family?
Which of the following could you measure with a balance scale? A. height of a room B. amount of water in a swimming pool C. weight of sugar D. distance bet
In Triangle PQR, the measure of ZR=90°, the measure of ZP=51°, and QR = 38 feet. Find the length of PQ to the nearest tenth of a foot.
Elaine and her 3 friends purchased snacks after school for $3.60. If each person paid an equal amount , how much did each person pay? Draw model to help you div
find it 3p(2square)− 2p − 5
Solve the inequality of -4m≥-4
is water polar or nonpolar​