Brandonhall4502 Brandonhall4502
  • 12-04-2021
  • Mathematics
contestada

Ratio..A candy store sells snacks by weight. A six ounce bag of candy cost $3.60. Predict the cost of a 2ounce bag.

Respuesta :

majocgonzalez majocgonzalez
  • 13-04-2021

Answer:

A 2 ounce bag costs $1.2.

Step-by-step explanation:

With the information provided, you can use a role of three to find the cost of a 2 ounce bag given that you know that a six ounce bag costs $3.60.

6 ounce bag → 3.60

2 ounce bag →   x

x=(2*3.60)/6

x=7.20/6

x=1.2

According to this, the answer is that a 2 ounce bag costs $1.2.

Answer Link

Otras preguntas

How did the Supreme Court erode (destroy) the rights of African Americans?
which event was the catalyst for the secession of the first 7 southern states in 1861
What is the achievement gap?
below passing All changes saved 1. A graphic which has a box in the middle that says Branches of U.S. Government. There are three boxes surrounding the middle b
In what way was colonial reaction to the stamp act, townshed Acts, and the tea act similar
I can’t figure out___left the note on my desk Who Whom
Please help me answerrr
please help ASAP!!!!! will give brain list Use the paragraph to answer the question. You may not think earthquakes and volcanoes can go together, but they are u
Need soome help on this homework question thanks
If Jenna have five cookies and aide gave her four more how manny does Jenna have