JovanyG26 JovanyG26
  • 10-05-2021
  • Mathematics
contestada

If 12 cans of cat food cost $40.00 then
how much would it cost for 60 cans ?

Respuesta :

frannievans0
frannievans0 frannievans0
  • 10-05-2021

Answer:

$200.00

Step-by-step explanation:

because if you do a ratio:

12=40

60=?        

60 divided by 12 is 5, and whatever you do to the top you must do to the bottom, so then you gotta do 40 times 5=200

Answer Link

Otras preguntas

a square that is 10cm on a side contains a circle that touches the inside the square?
find the density of mercury if 205mL has a mass of 2790 g; round your answer tothe nearest0.1 g/mL
luis está en buena ________ porque hace ejercicio todos los días.
What is the measure of angle x? A pair of parallel lines is cut by a transversal. An exterior angle on the left of the transversal is labeled as 45 degrees. An
How was the Atlantic slave trade beneficial for merchants in Europe?
Which kind of drama would require the audience to imagine the most?
jean needs 1/3 cup of walnuts for each serving of salad she makes she has 2 cups of walnuts how many servings can she make
7n - 11 = 73what is it
janna has $34 and will save $6 per day. write an equation to represent the relationship between the number of days and amount saved. indicatewhat each variable
What is the measure of angle x? A pair of parallel lines is cut by a transversal. An exterior angle on the left of the transversal is labeled as 45 degrees. An