elena43350
elena43350 elena43350
  • 11-05-2021
  • Mathematics
contestada

Martin paid $6 for4 avocados at a farm stand. He wants to know what the price would be if he bought 6 avocados

Respuesta :

barronmichelleflores barronmichelleflores
  • 11-05-2021
it would be $9 for 6 avocados
Answer Link
buckyiscoolasf
buckyiscoolasf buckyiscoolasf
  • 11-05-2021

Answer:

$9

Step-by-step explanation:

divide 6/4 to get the price per avacado so its $1.5 per avacado.

multiply 1.5 x 6 = 9

Answer Link

Otras preguntas

5.5-x=-4.5-x what would that equale
What does this idiom mean it's important to keep your chin up even if your team is losing the big game
In Australia, most cattle ranching is found in a. South Australia. b. Queensland. c. New South Wales. d. Victoria.
how would you respond to cual es la fecha del ano nuevo
Here are the dimensions of the oven tray Jenny bakes the cakes on. A cake tin is 25cm in diameter. How many cake tins can Jenny fit in the oven tray at one ti
How do you use savings and scarce in the same sentence
find the quotient 16.5 ÷ 10
what are characteristics for scarcity
what is a gcf for 40 and 48
which number is larger 7.5 or 7.058