briannakro1le2009 briannakro1le2009
  • 11-05-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 7 scarves is $82.25. What is the unit price?

Respuesta :

invisibleman17
invisibleman17 invisibleman17
  • 11-05-2021
82.25 divided by 7 is 11.75. Each scarf costs 11.75, this is the unit price.
Answer Link
JWalters2021
JWalters2021 JWalters2021
  • 11-05-2021

Answer:

$11.75

Step-by-step explanation:

To find a unit price you must divide the price by how many objects bought.

So I divided 82.25 by 7

When I did this I got 11.75

This means each scarf costs $11.75

Answer Link

Otras preguntas

A rock is dropped into a graduated cylinder containing 40mL of water. the new volume is 47mL. What is the volume of the rock? a)4ml b)47ml c)7ml d)87ml e)11ml
Triunghiul si elementele lui Geometrie Clasa a -7 ex.11 p.154
How does one recognize the highest occupied energy level??
Please help me! If you answer first, you will get 44 points!!! I don't care if you use a calculator.
What is the definition of the term 'clone'?
One pound of chicken costs $3.Jim buys 8 and 2/3 pounds of chicken.how much does jim pay for the chicken?
what is the size range of a eukaryotic cell
what is the difference between erosion and deposition?
What is a fraction equivalent to 0.08, 0.4, -0.04, and -0.84?
If you know that 8×300=2,400, how can you find 8×320? Explain.