mikecoxlong24 mikecoxlong24
  • 12-05-2021
  • Business
contestada

If the cost of a package of 12 hamburger buns was $2.49, what would the unit price of one hamburger bun be?

Respuesta :

anthonyabouzeid4
anthonyabouzeid4 anthonyabouzeid4
  • 12-05-2021
We know that 12 buns are 2.49$ and we want one bun so we divide the price by 12 to get the price of one:

2.49/12=0.2075$ for one bun
Answer Link

Otras preguntas

please help I really need it guys
Divide. 3/7 divided by 6
why is it important to learn hospitality law?
Which of the following writing techniques can be used to get readers interested in a story? (3 points) а Showing that the main character has a problem to solve
Le festival d'Avignon est un festival de danse. -vrai -faux
In what way are the planets mars mercury and earth similar ?
2. To fulfill their duties to a Lord or a King - Vassals could serve as Knights, or A. provide a portion of their crops. B. hire knights to serve their lord in
Choose the best word to complete the sentence. Cuando tienes un hueso roto, vas al hospital para tener ____________.
NEED HELP ASAP PLEASE(TEACHER ASSIGNED LAST MINUTE TESTS AND DID NOT GO OVER THIS PLEASE HELP) Divide. Then check your work with multiplication. Use paper to sh
Segment addition and midpoints