jkanika239 jkanika239
  • 11-06-2021
  • Mathematics
contestada

If good pizza cheese cost $8.00 for 300g, write an equivalent rate for the cost of 100g.
I need some help figuring this out.

Respuesta :

jamietakash1
jamietakash1 jamietakash1
  • 11-06-2021

Answer:

$2.67

Step-by-step explanation:

8 / 3 = $2.67

Answer Link

Otras preguntas

Six factors that may lead to youth not being innovative in organising awareness campaigns that address substance abuse in your community
What is the position of D on the number line below?
I need help with this
1. Predict: What do you think the offspring of a black mouse and a white mouse will look like?
Many researchers believe that the acquisition of language creates new opportunities for thought and enhances children’s cognitive abilities. Discuss one study
Which of the following numbers CANNOT represent the probability of an event? A. -0.5 B. 1 C. 0 D. 0.675
La pluma de plástico a. Es c. Son b. Está d. Están
please help! its for khan academy
Why do demographic factors matter when it comes to public opinion? What kind of differences in opinion do you find and why?
I want to do something different with my hair (Dye it) What color should I dye it?