ais0al8booSut ais0al8booSut
  • 10-12-2016
  • Mathematics
contestada

Boris bought 22 pounds of rice for $10. How many pounds of rice did he get per dollar?

Respuesta :

SJ2006
SJ2006 SJ2006
  • 10-12-2016
Here, for $10, rice = 22
So, for $1, it would be: 22/10 = $2.2

So, your final answer is $2.2

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

JKLM is a rhombus. KM is 6 and JL is 8. Find the perimeter of the rhombus. image of rhombus JKLM with diagonals JL and KM intersecting at point N
gold need to be mixed with other metals to make a ring?why?
At an average speed of 130 mph, how long would it take a race car to complete a 530 mile race?
What is the slope of the line? a.-2 b.-1/2 c.1/2 d.2
A person who is paralyzed on one half (one side) of the body is known to have
What task that is done by a computer for another computer?
The somatic nervous system is a component of the ________ nervous system.
what is are soft skills
One of the most highly controversial fat substitutes is A. cellulose. B. oatrim. C. olestra. D. maltodextrin.
Silicate rocks are weathered by______ into clay minerals A. Hydrolysis B. Abrasion C. Oxidation D. Frost Wedging