ninan8dpaldantahite ninan8dpaldantahite
  • 12-12-2016
  • Mathematics
contestada

Pears cost $1.25 per pound. What is the cost of 4.5 pounds of pears

Respuesta :

SJ2006
SJ2006 SJ2006
  • 13-12-2016
1 pound of pear cost = $1.25
So, 4.5 pound of pear will cost = 1.25 * 4.5 = $5.625

So, your final answer is $5.625

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Pizza delivery times at Pizza Time are normally distributed with a mean time of 27 minutes and a standard deviation of 3 minutes. Approximately what percent of
what is 363 rounded to the nearest ten and hundred
How can I use the word technology in a sentence
There are 6 brown, 5 blue, and 2 orange marbles in a hat. What is the probability of picking two orange marbles in a row without returning the marbles back to t
14 minus the quotient of 25 and p
500 is ten times as much as
Jessica is measuring two line segments.the first line segment is 30cm long. The second line segment is 500 mm long. How long are the two line segments together
if a man drank 270ml of soda from 2 liter bottle how much soda remains
Why can't the intercepts, on their own, be used to graph the relation 5x + 9y = 0?
Jessica is measuring two line segments.the first line segment is 30cm long. The second line segment is 500 mm long. How long are the two line segments together