Seudónimo Seudónimo
  • 13-12-2016
  • Mathematics
contestada

Kori spent $46.20 on 12 gallons of gasoline. What was the price per gallon?

Respuesta :

Alab
Alab Alab
  • 13-12-2016
This is a simple division problem to find money per gallon. The simple equation is just $46.20 / 12, in which the answer would be $3.85 per gallon
Answer Link

Otras preguntas

Why did president hoover respond cautiously to the great depression?
What force resists the motion of an object moving through a fluid?
Why did the south have more problems than the north after the american civil war?
Krypton-91 is a radioactive substance that decays very quickly. The function Q(t)=Qoe^-kt models radioactive decay of krypton-91. Q represents the quantity rema
Why did many reformers want to improve education in the United States in the early 1800s?
100,000 using exponential notation
Gays and lesbians, american indians, and hispanics all organized to advocate for their civil rights during the 1960s. what inspired them?
In the era after world war i and before the great depression, american suburbs began to grow rapidly because of
Why was the Indian Removal Act considered to be controversial?
GEOMETRY HELPPPPPP What is the probability of getting heads when flipping a coin and getting a number greater than or equal to 3 when rolling a single die?