madisonnichole56 madisonnichole56
  • 11-09-2021
  • Mathematics
contestada

Kate bought a bag of grapes that was 3.2 pounds. The bag of grapes cost $6.24. What was the price per pound for the bag of grapes.

Respuesta :

umaira1901 umaira1901
  • 11-09-2021

Answer:

$1.95

Step-by-step explanation:

3.2 pounds -> $6.24

1 pound -> $6.24÷3.2=$1.95

Answer Link

Otras preguntas

Factor completely. 6x^2+3x-63
What is the distance from crest to crest, or from trough to trough? A. wavelength B. speed C. period D. frequency
what situation would reduce the dissolved oxygen content of water
Which of the following describes a difference between France just after the French Revolution and after Napoléon's rise to power? A. Just after the Revolution,
Which sentence uses punctuation correctly? a. The dress hanging next to the gray sweater, is the new one. b. The dress, hanging next to the gray sweater, is th
What's the best estimate for 1/3?
Which sentence is in the passive voice? a. Acorns dropped from the old oak tree. b. Thunder had scared the young child. c. The flowers had been planted by a gr
what is 31/50 as a decimal
Camembert and Roquefort cheese are flavorful mostly because of _____. algae bacteria mold
being specific,name 3 ways that a parabola changes with different types of "a" values