daphneirisalmonte daphneirisalmonte
  • 12-09-2021
  • Mathematics
contestada

Express $15 for 10 gallons as a unit rate.

Respuesta :

OverpoweredNoob
OverpoweredNoob OverpoweredNoob
  • 12-09-2021

Answer:

$1.5 per gallon

Step-by-step explanation:

$15 / 10 gallons = $1.5 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

A study examining how people coped with the washington, dc sniper attacks in 2002 showed that people restricted their usual activities in many areas. women redu
1. Consider the individuals in George Orwell’s “Shooting an Elephant” and Doris Lessing’s “No Witchcraft for Sale” who are essentially powerless in their respec
Due tomorrow please help
Please help answer and explain please
Park rangers notice a negative correlation between the number of available campsites in a park and the amount of litter on the park's trails. Which variable i
how many terms are in the arithmetic sequence shown below?15, 7, -1, -9...,-225
Given that the measurement is in centimeters, find the area of the circle to the nearest tenth. (Use 3.14 for π) A) 18.9 cm2 B) 28.3 cm2 C) 37.7 cm2 D) 88.7
What is the Susan B. Anthony's purpose for including the following source in her speech? James Madison said: Under every view of the subject, it seems indispen
What happens when you mix vinegar and baking soda?
Which determines whether the fire will have open flames? Question 4 options: flash point fuel-air mix exothermic energy type of fuel