akeilaknight akeilaknight
  • 12-10-2021
  • Mathematics
contestada

A store sells 6 T-shirts for $59.58. What is the unit cost per T-shirt?

Respuesta :

whitewolf9002
whitewolf9002 whitewolf9002
  • 12-10-2021

Answer:

$10.00

Step-by-step explanation:

there are 6 tshirts sold and the total cost is 59.98 dollars, so you would divide 59.98 divided by 6. you would probably round because the answer would be 9.996667, rounding up would be 10.00. hope this helps a bit

Answer Link

Otras preguntas

What factors distinguish one biome from another?
which property is illustrated by the equation (a+b)+c=c+(a+b)
Nicholas spends 20 minutes ironing shirts with his 1,800-watt iron. How many joules of energy were used by the iron?
0.285 to the nearest tenth
81 is 54% of what number
22 is what percent more than 20?
The total cost of renting a car is $30.00 for each day the car is rented plus 28 1/2 ¢ for each mile the car is driven. What is the total cost of renting the ca
What is t equal to in the equation 6t-1/6=9
What is a hook in the first paragraph of an essay
What factors distinguish one biome from another?