BatmanVS6798 BatmanVS6798
  • 10-11-2021
  • Mathematics
contestada

Mia bought 6 pounds of bananas for $3.54. How much does 1 pound of bananas cost?

Respuesta :

KikiH10
KikiH10 KikiH10
  • 12-11-2021

Answer:

$0.59

Explanation:

$3.54 divided by 6 is $0.59. This concludes that 1 pound is $0.59. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

X = Please help !!!!!!!!!!!!!!
what was one goal of reconstruction according to the radical Republicans
A square on a coordinate plane is translated 9 units down and 1 unit to the right. Which function rule describes the translation?
Adam is 12 years older than his sister Liz. Four years ago Adam was 4 times older than his sister. How old is each now?
Read an excerpt from "Television and the Public Interest" and answer the question. The speech was delivered by Newton N. Minow, chairman of the Federal Communic
Select the graph that best represent this description
One only has to look at the size of Claire’s house to know that you can make a lot of money as a doctor
Which of the following is a polynomial function in standard form with zeros at -8,-1 and 3? Help needed!!! 10 points!!! Math 3
You are riding your bicycle to prepare for a race. it takes you 12 minutes to go 2.5 miles. what was your speed in miles per hour?
I hope everybody has an amazing day.Everybody deserves a good day. ♡ ​