ubaldo7068 ubaldo7068
  • 10-11-2021
  • Mathematics
contestada

Which is better to buy 12 cans for $9.00 or 4 cans for $3.00.


SHOW YOUR WORK please

Respuesta :

itdoesntmatter101 itdoesntmatter101
  • 10-11-2021

Answer:

Both are equal prices per can

Step-by-step explanation:

9/12 = 3/4 = .75 per can

3/4= .75 per can

Answer Link

Otras preguntas

A 2-gallon jug of water costs $8.24. What is the price per quart?
Which of the following choices shows the proper use of the distributive property? A. -2(6x - y) = -12x + 2y B. -2(6x - y) = 12x + 2y C. -2(6x - y) = 12x - 2y D.
Fibras musculares que tienen depósitos de triglicéridos
“In a few short months, the unthinkable had taken place. The “iron curtain” was no more. Instead a series of new governments eagerly began to experiment with th
List out the advantages of letter card activity​
Calcula el volumen de un depósito de desechos sólidos subterráneo formado por una parte prisma cuadrangular que tiene de lado 8 m y una profundidad de 20 m. se
Which graph represents the solution set of the inequality x+2> 6?
A rectangle has 8 tiles, 1/4 are blue, how many blue tiles are there
what is the center of a circle whose equation is x2 + y2 – 12x – 2y + 12 = 0? o (-12,-2) o (-6, -1) o (6, 1) (12, 2)
Find the general solution to y" – 8 y' + 15 y=0.​