samiam75217 samiam75217
  • 11-11-2021
  • Mathematics
contestada

If 10 candy cost $35. How much candy can I buy with $20

Respuesta :

mesoaliice
mesoaliice mesoaliice
  • 11-11-2021

Answer:

6 candies

Step-by-step explanation:

(find unit rate, cost / quantity)

35/10 = 3.5

20/3.5 = = 5.7142857142857

candies cannot be in decimal so you must round to the nearest whole

Answer Link

Otras preguntas

URGENT!! ILL GIVE BRAINLIEST!!!! AND 100 POINTS!!!!!
Find the unknown term in the geometric proportion x = 4 :: 8 : 2​
10.In what situations should one attempt to correlate the glucose results with the ketone results?
Solve for maturity value,discount period bank discount and proceeds Assume a bank discount rate of 8% Use ordinary interest method
Explain whether you think religion is the cause of most conflict in the world? Why or why not?
the process of diffusion in relation to the religious history of Spain?
If a basketball player made an annual salary of $6.3m How much would the player earn in 1 day?
Linear Inequalities y > 2/3 x + 1 ​
The revenue for a business, as a function of units produced, x, is shown below by R(x). C(x) represents the cost of producing x units. Calculate the profit func
Two stars, one twice as massive as the other, are 1.0 light-year (ly) apart. One light year is the distance light travels in one year at the speed of light, 3.0