annabellomorrison
annabellomorrison annabellomorrison
  • 13-11-2021
  • Mathematics
contestada

If you bought 12.6 gallons of gasoline as $1.20 per gallon, how much did the gasoline cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 13-11-2021

Answer:

15.12$

Step-by-step explanation:

Gallons = 12.6

Cost = $1.20

Gasoline Cost = ??

12.6 ×1.20

=15.12

Hence, gasoline will cost 15.12 $

pls mark me as brainliest! :D

Answer Link

Otras preguntas

The arcade has 3 pinball machines and five video games. If a person wants to play one video game and one pinball game, how many different combinations of games
Which of the following is NOT a mode of historiographer discourse? A. narrative B. argument C. exposition D. supposition
What is the common ratio in the sequence -6, -3, -3/2, 3/4
jamar has an 8-foot long price of wood that he wants to cut to build a step stool for his tree house.if each piece is going to be 5/6 foot long , what is the gr
Which unit of measurement would Guatemalans typically use to measure the weight of flour?
help mebon this question plz give me the rifht answer
Karen has 7 over 8cup of ice cream. How many 1 over 3cup servings can she make?
I need help with this
mass = 108g volume = 12 cm3 what is the density =
A dinner bill of $31.37 had 6% tax added to that total. What was the amount of the tax? A. $1.88 B. $1.57 C. $33.25 D. $18.82