daramoladebora1 daramoladebora1
  • 10-12-2021
  • Mathematics
contestada

At the store, you can get a 12-pack of soda for $5. How much would it cost for a 30-pack

Respuesta :

infermiteg infermiteg
  • 10-12-2021
you would have to divide 5 by 12 then multiply by 30 which gives you $12.50
Answer Link

Otras preguntas

what are some of the healthy food stuffplease answer​
What is something that stayed the same for Ponyboy? ​
Why was the Congress of People's Deputies so revolutionary?​
Read this excerpt from Plastic: A Toxic Love Story by Susan Freinkel. Which piece of textual evidence supports the central idea that the Langs want raise awaren
Read the poem "February 11th 1990” (for Dennis Brutus) by Wanda Coleman. This year the leaves turn red green black freedom colors each leaf each stitch of grass
Determine the equation of the perpendicular bisector of the segment with endpoints (–5, 3) and (5, 5). Answer Options: Y=1/5x + 4 Y= -5x Y=-5x + 4 Y= 1/5x
A water wave has a frequency of 0.9 Hz and a wavelength of 3 meters. What is the period of the wave in seconds?
1. Jelaskan masalah yang dibahas dalam teks tersebut! 2. Menurutmu, apa pesan tersirat dari teks tersebut? 3. Menurutmu, apa hal yang paling menarik dalam teks
Write the chemical symbol for neon-21.
Circumference = 22.5, what is r?