ethanvanhuynh2003 ethanvanhuynh2003
  • 10-12-2021
  • Mathematics
contestada

A 2-gallon bottle of fabric softener costs $16.64. What is the price per cup?

Respuesta :

Elizabeth10counihan Elizabeth10counihan
  • 10-12-2021

Answer:

each cup would cost $0.52

Step-by-step explanation:

there are 16 cups in 1 gallon so you multiply that by two. Then you have 32 so you divide 16.64 by 32 and you end up with 0.52.   hope this helped :))

Tell me I got this wrong

Answer Link

Otras preguntas

what is the result when 78 is increased by 9.5%?
What is the capital of España?
Lisa, an experienced shipping clerk, can fill a certain order in 10hrs. Tom, a new clerk , needs 21 hrs to do the same job. Let x represent the number of hrs. i
How does a plant benefit from having a cell wall around the cell membrane?
Which carbohydrate makes up the cell wall of fungi?
What is the earth's primary source of light energy?
If the area is given (237.787) how do you find the diameter? In words please:)
in what ways did the sea shape Greek culture, Myth, economy, and trade?
how many times can 36 go into 224
I Need Help With 8. 9. 10.