jelenabojovic870 jelenabojovic870
  • 12-12-2021
  • Mathematics
contestada

Some nuts cost $22/kg. How much would 150 g cost?

Respuesta :

jazziechann jazziechann
  • 12-12-2021

Answer:

$3.30

Step-by-step explanation:

1 kg = 1000 g

therefore, 150 g = 0.15 kg

multiply the cost by the amount

22 x 0.15 = 3.3, or $3.30

Answer Link

Otras preguntas

Alan and Samuel each have a 30-year mortgage. Both mortgages were approved at the same time. Alan pays 5 percent interest, while Samuel only pays 3.5 percent. I
can someone help me?!!!!!
any ideas how to do this?
Find f/g for the functions provided. 10 points Help needed.
Can someone explain to me step by step with the equation on how to do it thx
What is the mass in grams of 0.000142 mole of vitamin C
what is the length of the magnitude of the vector (-3,2)
Two similar rectangular prisms have a scale factor of 3.4/5.1 .Find the ratio of their volumes. The answer choices are A. 1/8 B. 8/27 C. 4/9 D. 8/9
deon is 4 years older than andy. Is the relationship between deon's age and andy's age a proportional relationship​
Monochromatic electromagnetic radiation with wavelength lambda from a distant source passes through a slit. The diffraction pattern is observed on a screen 2.50