Seudónimo Seudónimo
  • 12-01-2017
  • Mathematics
contestada

Kayla bought 16 bagels. She paid a total of $20. Write an equation to determine whether each bagel cost $1.50 or $1.25.

Respuesta :

bwoodxtearz bwoodxtearz
  • 12-01-2017
Equation:
16x = 20
**Solve the Equation**
16x/16 = 20/16
x = $1.25

Answer Link

Otras preguntas

(2b)^4 write without exponents
Effective conclusions: restate main ideas, refer back to introduction, ask for a response, thank the audience. What is missing from the list of effective conclu
Pavlov once noticed one of his dogs licking a light that had been paired with food. This type of behavior pattern is now known as
which term best describes the study or theoretical explanation of natural phenomena Ecology Biology Science Agriculture
what does Susan do when she sees the mice crawling on Aslan in The Chronicles Of Narnia? A. she screams and hides from them B. she tries to shoo them away C. s
Help me please someone!
If you suspect corrupted system files are causing issues, what command can be run to search for and replace the corrupted files?
When it comes to saving money, what is a good rule of thumb? AKeep most of your savings in your checking account BPut aside money for savings each month CChoose
What aspect of criminal justice do democracies and dictatorships have in common?
A scientist finds two similar flies that have the same size, coloration, and overall morphology. However, further studies show that no mating is possible betwee