shermarcusbarn
shermarcusbarn shermarcusbarn
  • 12-01-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples is $3.60 for 3 pounds. Write the price as a unit rate.

Respuesta :

Helpmestudy123 Helpmestudy123
  • 12-01-2017
1, 080.....sorry if it's wrong
Answer Link
ivanantwidnokr45 ivanantwidnokr45
  • 18-11-2020

Answer:

Take the total and divide by the amount to get answer.

3.60 /3 = $1.20 per pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What are some key words to use in writing and evaluation?
Is economic equality an attainable goal?
Helen Grey By Christina Georgina Rossetti Because one loves you, Helen Grey, Is that a reason you should pout, And like a March wind veer about, And frown, and
Six nickels is what percent of one dollar? What percent of $2.00 would it be? Please help.
Ricky had 50 cookies and gave 72% of the cookies to his friend Alice. Find the number of cookies Alice receive
the difference of two numbers is 11 and their product is 42.find these numbers.
What does the random variable (r) for a binomial experiment of n trials represent?
let f(x)=x^2 - 16. find f^-1(x).
let f(x)=2x-6. solve f^-1(x) when x=2.
let f(x)=2x+2. solve f^-1(x) when x=4.