getbrighterwithme
getbrighterwithme getbrighterwithme
  • 12-01-2022
  • Mathematics
contestada

At Hannaford, bananas cost $0.75 per pound. Maggie paid $3.15 for a bunch of bananas. How many pounds of bananas did she buy for that amount?

Respuesta :

stellagwynethguzman
stellagwynethguzman stellagwynethguzman
  • 12-01-2022

Answer:

4.2

Step-by-step explanation:

3.25÷0.75=4.2

brainliest pls if that helped

Answer Link

Otras preguntas

What type of nuclear decay is shown by the reaction below? 238/92 U --> 4/2 HE + 234/90 TH
Passage A Avalanches are caused by a variety of conditions. When the temperature is cold and snow falls, the snow sticks to the ground. However, when the air te
How is the amount of energy in a food determined?
The Colombian Exchange was the nick name for the triangular slave trade...True or False
What type of change occurs you digest your food?
When was British Guiana formed? a) 1798 b) 1815 c) 1831 d) 1858
Someone who has swallowed poison should be given milk. A. True B. False
Identify the stem: 22 A. 2 B. 4 C. 22 D. 4
I need to know what concrete poems are. Whenever I look up "what are concrete poems" all that comes up are concrete-making businesses. I really need help becaus
short speech about why you like baking?