Thisisagreatapp Thisisagreatapp
  • 13-01-2022
  • Mathematics
contestada

1) How much would you pay for a gallon of milk if you bought 5 gallons
of milk for $28?

Respuesta :

rubyyfranco
rubyyfranco rubyyfranco
  • 13-01-2022
You would pay $5.60

Explanation: You’re looking for the price of just ONE gallon. Since you bought 5 gallons for $28, then you would have to divide $28 by 5 and that’ll give you $5.60
Answer Link
smartie5563
smartie5563 smartie5563
  • 13-01-2022

5.60$

Step-by-step explanation:

28÷5=5.60 because it says how much would you pay if its 5 gallons for 28$

Answer Link

Otras preguntas

If the recommended amount of sodium for someone with high blood pressure is 1500 mg/day how much more than the recommended amount is present in the entire can
5g of copper(II)sulphate crystals are dissolved in water to form aqueous copper(II)sulphate solution. All the solution is then reacted with a 1.5 mol/dm³ of sod
Chose one of the two prompts to write about. Reminder that the writing must be at least a full page and tell a full story.  - Describe the ideal pep rally.  - I
Are these answers correct? I am unsure which tense to use..
define a variable and write an inequality for the problem, then solve. nineteen more than a number is less than 42
Somone help me witht this too pls!​
Miguel, ?__ tu atletico o no?
<(1,000) 5. 1 × 1 + 9 × (1) + 8 ×(₁0) + 1 ×
I need help understanding this problem
If PL=10 and PK=8, find the length KN.