johnnyhardnett404
johnnyhardnett404 johnnyhardnett404
  • 10-02-2022
  • Mathematics
contestada

Maria bought 125 pounds of lunch meat for $3.36. How much would234 pounds of lunch meat cost?​

Respuesta :

k1357nplayz k1357nplayz
  • 10-02-2022

Answer:

$6.6

Step-by-step explanation:

This is what we know:

You can say that they are proportional because there is a unit price for each pound.

There are a couple of ways to do this but I'll show you this one:

Ratio and proportion:

Step-by-step explanation:

https://brainly.com/question/2438420

answer is x= 6.6

Answer Link

Otras preguntas

Explain some of the various medieval literary forms. Why were writers employing these literary forms?
Explain how comparing 645 and 738 is different from comparing 645 and 649
What does this excerpt from act one of Romeo and Juliet reveal about the Montag Capulet feud
How did the emancipation proclamation change the civil war?
can atoms combine in different ways to make up all of the substances you encouter every day
Read this excerpt from "The Lady of Shalott" by Alfred, Lord Tennyson. How is the isolation of the Lady emphasized through the poem's settings? On either side t
What is the least common factor of 8 ,9,and 10?
What is used to repair big, brass band instruments?
Solve each given equation and show your work. Tell whether it has one solution, an infinite number of solutions, or no solutions, and identify each equation as
a measure of the energy of motion of the particles in a substance is its