001136lism 001136lism
  • 10-02-2022
  • Mathematics
contestada

Sandra bought 4 pounds of sweet potatoes for $5.36. What is the cost per pound of
the sweet potatoes?

Respuesta :

waffleducks420 waffleducks420
  • 10-02-2022
I think the answer is 1.34
Answer Link
SpeechlessStudent
SpeechlessStudent SpeechlessStudent
  • 10-02-2022

Answer:

1.34

Step-by-step explanation:

1.34 x 4 = 5.36

Answer Link

Otras preguntas

Radioisotopes taken internally for medical reasons _____.
Water changes from a liquid to a gas in the process of evaporation t or f? PLEASE HURRY!!!
the range of f(x)=5 x 2^x is all positive real numbers true or false
How did Renaissance artist represent humanism?
Which of the following statements about the planets is not true?
According to Newton's second law of motion how much force will be required to accelerate an object at the same rate if it's mass is reduced by half? A - four t
What effect did abolishing slavery and the restriction of immigration to Texas from the United States by the Mexican government have?
Can someone please help me with this
Who or what does the action or being in a sentence:
If “The Runaway” has a beginning rhyme scheme of abacbcde, which is true of the end rhymes?   A.The d and e lines are not end rhymes. B.Only consecutive rhyming