jordonpringle jordonpringle
  • 10-02-2022
  • Mathematics
contestada

A store is selling 5 cans of tomato sauce for 4.50 what is the unit price

Respuesta :

emplols
emplols emplols
  • 10-02-2022
the unit price is 90 cents per can of tomato sauce.
Answer Link
scharles4131
scharles4131 scharles4131
  • 10-02-2022

Answer:All you have is multiply

4.50/5 = 0.9

The unit price is 0.9

Step-by-step explanation: I did it and got it right

Answer Link

Otras preguntas

How have technological advances affected global trade?
Use the function y = 200 tan x on the interval 0 < x < 141. Complete the ordered pair (xº, 0). Round your answer to the nearest whole number. a. 200 b. 0
Where were the Lamassu sculptures originally displayed? a Sargon's palace b Gudea's Lagash c Ashurbanipal's palace d Ziggurat at Ur
How can a business increase Production?:​
The united states is located south of Canada and north of Mexico this is an example of what
Match the term with the correct description. 1. Domain 2. Kingdom 3. Phylum 4. Class 5. Order 6. Family 7. Genus 8. Species Includes classes that are grouped by
6+6+6+6 whats the answer
What should a rescuer do after a seizure has stopped? a А Roll the person onto the side and make sure the airway is clear. B Begin CPR with 30 chest compression
The following reaction is of photosynthesis: 6CO2 + 6H2O + Light Energy --> C6H12O6 + 6O2Which statement is true?A. Most green plants must consume food throu
Which of the following aids should you use to lift a gearbox?