roshandal20 roshandal20
  • 12-02-2022
  • Mathematics
contestada

2) ONE 200 - Gram bag of rice cost $8.12. How much does 1 kilogram of rice cost? (Note that 1000g = 1kg.)

Respuesta :

skytimex2012
skytimex2012 skytimex2012
  • 12-02-2022
1000 gram = 1 kilogram
If 200 gram = $8.12. 1, it means we can get 5 bags of such amount (1000/200 = 5)
Therefore, 1kg = $8.12 * 5 = $40.6
Answer Link

Otras preguntas

which idea about self government would have been supported by both patriots and loyalist
Why did unions have more power than individual workers to improve conditions? A. Unions had the approval of the courts and the public. B. Owners respected union
Does the choice of the base change the area of a parallelogram
It cost $660 to put on the sschool play.How many tickets must be sold at $6 apiece in order to make a profit?
how do you find the surface area of a octahedron
World War I and World War II were both concentrated in ____ and ____ in scope.
Please tell the answer and no need to explain it 9/4 raised to the negative 2 power Thank u
"A house is built on a triangular plot of land. Two sides of the plot are 160 feet long and they meet at an angle of 85 degrees. If a fence is to be built aroun
what effect did the Enlightenment ideas have on the British colonies in north America?
The least common denominator of two fractions is 28. If you subtract the two denominators, their difference is 10. What are the denominators?