travinbrissett
travinbrissett travinbrissett
  • 11-03-2022
  • Mathematics
contestada

Kevin bought a package of 24 colored pencils for his art class. The package cost $23.28. how much did he pay for each pencil?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 11-03-2022

Divide total price by number of pencils:


23.28 / 24 = $0.97 per pencil

Answer Link

Otras preguntas

Edwina went to the supermarket to buy pasta and juice, and while she was in the checkout line, she also threw some breath mints and a greeting card into her sho
The first African to be brought to British North America landed in which colony in the early 1600s
Help, please! ASAP!!​
Suppose for an unexplained reason a star near Earth started shrinking. At what stage is the gravitational force between Earth and the star the greatest? Stage 1
What is the SI unit for acceleration? Multiple choices in image.
Andrew Carnegie argued that the success of wealthy industrialists a. helped the entire nation. b. should be limited by the government. c. was illegal according
Organs from a dead person may be:
there are 3 marbles(yellow,blue,green). you pick a marble and flip a coin. what is the probability you will get a yellow marble and heads?​-------please help I
Over ____ of the Earth’s surface is covered in water. 50% 30% 85% 70%
does 25/60 and 8/20 form a proportion ?​