r4327035 r4327035
  • 10-04-2022
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much.

Respuesta :

marquesball4life marquesball4life
  • 10-04-2022

Answer:

1 pound of peanuts cost 3 dollars

1 pound of wallnuts costs 2 dollars

Step-by-step explanation:

24/6=4

12/6=2

Answer Link

Otras preguntas

Pls help! I need to show my work!
how should the Holocaust be remembered?
PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST!!!
What is the answer to this question?: 17a - 2a + 5 - 2
What is the meaning of the word blind as it is used in the phrase "the great blind profitmaking global machine" at the end of paragraph 1?
how does current flowing through a resistor affect the temperature​
Write an equation and solve:Kiran is trying to save $144 to buy a new guitar. she has $34 and is going to save $10 a week from money she earns mowing lawns. she
consider the circuit. find the equivalent resistance
How did people of the 1920s define the age in which they lived?
What figure of speech used in this sentence:"she called,cold and proud"