nicollegarcia30 nicollegarcia30
  • 10-04-2022
  • Mathematics
contestada

A 2-pack of jump ropes costs $1.80. What is the unit price?

$
per jump rope

Respuesta :

opagles2085 opagles2085
  • 10-04-2022

Answer:

90 cents

Step-by-step explanation:

you divide 1.80 by 2 and get .9 which is equal to 90 cents

Answer Link
20012007429 20012007429
  • 10-04-2022

Answer:

$0.90

Step-by-step explanation:

literally just divide by 2

Answer Link

Otras preguntas

marwe chooses the cold underworld reveals what detail
The Framers of the Constitution hoped the smaller Senate would
2n+5-n evaluate the expression for n=3.
1. Shade in the American prairie as it was in the 1800s on this map, or use the space below the map to describe the location of the American prairie as it was i
Which of these is part of the biosphere? Wind? Lakes? Bacteria? Glaciers?
2s plus 5 _> 49 please solve
Which factor may explain why the Renaissance began in Florence? (a) Its army was large and powerful. (b) It was the biggest city-state in Italy. (c) It had a
Which cycle depends on evaporation
The balanced equation for water is 2 H2 + O2 to 2 H2O. If I have 21.2g of a product , and I started with 5.6 g of H2, how many grams of oxygen were reacted
Calculate the number of neutrons in an atom of an element that has a mass number of 98 and an atomic number of 42