raheemagnew raheemagnew
  • 11-04-2022
  • Mathematics
contestada

33 markers cost $5.79
Which equation would help determine the cost of 13 markers

Respuesta :

oreominion
oreominion oreominion
  • 11-04-2022

Answer:

3/$5.79 = 13/x

Step-by-step explanation:

Solve the rational equation by combining expressions and isolating the variable x. Divide $5.79 by three to get the cost of one marker, $1.93. Then multiply the cost of one marker by 13 on the left. This will get the total value which is $25.09.

Answer Link

Otras preguntas

Luis's favorite soccer player is 6 feet 7 inches tall, how tall is the soccer player in inches? (Convert and solve) (Answer ASAP) I will give 50 out There ar
How do you decide what steps to take to reach your goals​
A cheetah can run at a rate of 75 miles per hour. A greyhound can run at a speed of 75 km per hour. Who is faster?
Change 0.1928 to a percent.
solve 7=5x+3 (x-2)+5​
What is the author’s likely purpose for including paragraph 31? in the nose
Solve for x: 2|x − 3| + 1 = 7 (5 points) Select one: a. x = 0, x = 6 b. x = −1, x = 6 c. x = 0, x = 9 d. No solutions
According to ____________, energy cannot be created or destroyed?
Who wrote the declaration of the rights of women and female citizen?
..........................