Alice2820
Alice2820 Alice2820
  • 11-05-2022
  • Mathematics
contestada

oranges cost $1.25 per pound

How much would it cost to buy 2 pounds of oranges?​

Respuesta :

MasterChief8065
MasterChief8065 MasterChief8065
  • 11-05-2022

Answer:

$2.50

Step-by-step explanation:

Multiply the price of one pound by 2 to get 2 pounds.

Hope this helps! ;-)

Answer Link

Otras preguntas

How did the Reconquista impact the Catholic Church
This is for the real ones- find the missing side x. Giving brainliest.
You go to a restaurant and order $137.61 worth of food. You decide to tip the waiter 18%. You also have to pay a tax of 6.5% on the original bill. What is the f
what is 80,704 rounded to the nearest 10 thousand
32. The length of each side of a square wooden box, in inches, is represented by the expression 8m'. The volume of the box, in cubic inches, is (8m"). Which sim
The admission fee to an amusement park is $28. It costs an additional p dollars to rent a locker to hold your belongings. The total cost for 5 people to enter t
Please help me with this math problem!! NO LINKS PLEASE!! DUE TONIGHT AT 11:59PM!! THANKS!! :)
Why did Swift publish his ideas in satirical format? Answer: C. He wanted his readers to see their own errors in logic and morality.
Plz complete this I don’t understand Spanish
What happened during the election of 1800? A) Jefferson lost to Burr in the General Election but Adams won in the house of representatives and selected Jefferso