beneziacborrego02012 beneziacborrego02012
  • 11-05-2022
  • Mathematics
contestada

Whitney and Georgia are at the snack bar buying food for their family. Sandwiches cost $4 each. Salads cost $2 each. How much money will it cost them to buy 5 sandwiches and 7 salads​

Respuesta :

swagadamas
swagadamas swagadamas
  • 11-05-2022

Answer:

$20 for sandwiches and $14 for salads $34 in total

Step-by-step explanation:

each sandwhich costs $4 so

$4 x 5=$20

$2 x 7=$14

Answer Link

Otras preguntas

Which behavior is appropriate in the laboratory? handling broken glass with bare hands touching an object to see if it is hot reaching over an open flame dispo
The _____ function calculates the average of values in a range that match criteria you specify.
find the distance between two points. Round answers to the nearest tenth (1,5), (7,9)
Identify the four spheres of the carbon cycle
a pitcher of fruit punch holds 2 gallons.if 9 people share the entire pitcher equally how munch punch does each person get
When two hydrogen atoms approach each other to form a chemical bond, different interactions occur between the atoms. identify the correct statements with respec
Why does an action potential only move in one direction?
If you estimate 342÷7 by using 350÷7 = 50 is 50 greater than or less than the exact answer? How did you decide? It’s 50 and overestimate or an under estimate
Which value of x is the solution to the equation 415=15−(2x+3) ?
What is the equation of the line shown in this graph?