patricialovett6724 patricialovett6724
  • 12-08-2022
  • Mathematics
contestada

A 10 ounce box of cereal costs 2.99 dollars. how much are they charging per ounce?

Respuesta :

jimthompson5910 jimthompson5910
  • 12-08-2022

Answer:  30 cents per ounce (approximate)

Work Shown

10 oz = 2.99 dollars

10/10 oz = 2.99/10 dollars

1 oz = 0.299 dollars

1 oz = 0.30 dollars

1 oz = 30 cents

The unit cost is approximately 30 cents per ounce.

Answer Link

Otras preguntas

write a linear equation in the form of y=mx+b
A saleswoman earns 30% commission on all the merchandise that she sells. Last month she sold $700 worth of merchandise. How much commission (in dollars) did she
How much water be added to 3 gallons of pure alcohol in order to obtain a solution that is 15% alcohol?
On average the number of drum sets sold in Michigan each year is 101,968, which is eight times the average number of drum sets sold each year in South Dakota. H
Do gaps in the fossil record disprove the theory of evolution​
Severe symptoms of food allergy
What brought an end to the Middle ages and a system of labor called Feudalism in the 14th century paving the way for the emergence of capitalism and colonialism
The French and Indian War benefited American revolutionaries because:
HELP PLEASE, IF YOU GET IT RIGHT YOU WILL RECEIVE BRAINIEST !!!!
you think there is bias—intentional or not—in the excerpts? Explain your answer.