Tracey690 Tracey690
  • 10-09-2022
  • Mathematics
contestada

michelle bough an apple cut in 4 for $0.10 per piece. how much should she pay for 3 dozen pieces?

Respuesta :

Candace061504
Candace061504 Candace061504
  • 10-09-2022

Answer:

$14.40 for 3 dozen

Step-by-step explanation:

$0.10 per piece means $0.40 for 1 apple there are 12 in a dozen so multiply it by 12 which would be $4.80 for a dozen multiply again by 3

Answer Link

Otras preguntas

An example of a parallel choice on a dichotomous key is
who is Anaxagoras parents?
Factors of 35 48 and 60
Why is there a degrees sign for Celcius and Fahrenheit, but not for Kelvin? I understand that you don't actually say "degrees Kelvin" out loud, but I still don'
What is the theme of Atlas great fate
Which of the following are products made from paper? A) stereo speakers B) shoe sole inserts C) home insulation D) all of the above
PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!! Escoge la mejor respuesta de acuerdo al contexto dado. Si quieres comer algo, puedes decir que quieres _______
On a trip a family spent $35 on tickets and another on $25 on popcorn.They also spent $10 on drinks .The oldest son spent some money on candy.Altogether the fam
Please help me... BRAINLIEST to the CORRECT AnswerI need this asap
During a 12-hour period,the temperature dropped 48 degrees.How many degrees did the temperature drop each hour?