bigwooyktv bigwooyktv
  • 12-09-2022
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 24- ounce box of cereal that costs $3.60

Respuesta :

magicparkour325
magicparkour325 magicparkour325
  • 12-09-2022

Answer:

$0.15 per ounce

Step-by-step explanation:

Take the total price and divide by the ounces to get the price per ounce. 3.60/24 equals 0.15

Answer Link

Otras preguntas

true or false the collection of all the birth certificates in the united states is an example of a population
HELP PLS RIGHT ANSWER GETS BRAINLIEST!!!!
solve and show your work
Please give me CORRECT answer for 15 points and Brainliest
Article of the week berrien county
Given that a 15.630 g milk chocolate bar contains 9.815 g of sugar, calculate the percentage of sugar present in 15.630 g of milk chocolate bar
QUESTION: Lines of latitude meet at the poles. True False
Does anyone know one of these answers
Why was forced labor in each region different?
Round 845001 to the nearest ten thousand