brandygodwin678 brandygodwin678
  • 10-04-2017
  • Mathematics
contestada

Canned corn is on sale at the grocery store, three cans for a dollar. Another brand is only $.30 per can, witch is better buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 10-04-2017
The second brand is a better buy because if you bought 3 cans of the first can of corn, it would be $1.00. But, if you bought 3 cans of the second can of corn, it would be $0.90. 
So, the second can of corn is the best to buy. 
Answer Link

Otras preguntas

Brainliest to whoever helps with step by step!!!
The Truman doctrine and nato were United States responses to the
Match the jobs with the academic requirements A high school diploma and training to become certified A masters or doctoral degree A bachelors degree in busine
Are positive expressions with negative exponents, negative?
Select the correct answer. Which of the following is the least realistic goal for attaining and maintaining mental and emotional health? A. be sure I have a ch
Help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
I need the ancwer ASAP
what is information based on
A standard deck of playing cards has 52 cards: 13 spades, 13 clubs, 13 hearts, and 13 dimonds. What is the probabipity of drawing a spade from a standard 52 car
Products of cellular respiration Products of cellular respiratiihv