Seudónimo Seudónimo
  • 11-04-2015
  • Mathematics
contestada

Which rate is a unit rate? a 500miles/25 gallons b $12/1 hour c $1/2 pastries d 15 pounds/ 3 cans

Respuesta :

jillschulz jillschulz
  • 11-04-2015
$12/ 1 hour     because one unit is the number 1 and if the number 1 is on the right side or the bottom (if in fraction form) determines the unit rate
Answer Link

Otras preguntas

How do I solve for X
Did the goals of the American government change from the Declaration of Independence to the Constitution?
Help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
moral framework highlighting universal moral truths & emphasizes doing one’s duty
PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST!!!! Suppose f(x)=x^2-2 find the graph of f(1/2x)
how can I create a new business?​
What are the positives and negatives of owning a dog
Why was it difficult to have accurate time in the Middle Ages? The clocks were sundials. There were no clocks. The people didn't understand time. Time was not i
Which statements describe typical living conditions for industrial workers? Choose all answers which are correct. Poor sanitation and polluted water spread dis
If a star is found directly above the sun on the h-r diagram, what can you conclude about its size?.