waTEVA3644 waTEVA3644
  • 12-10-2017
  • Mathematics
contestada

If 75 cans cost 56.25 dollars how much would it be for 3 cans

Respuesta :

ccarstater22
ccarstater22 ccarstater22
  • 12-10-2017
$24.12
divide 56.25/7 then round then * 3
Answer Link
musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 12-10-2017

56.25 / 75 = 0.75 for each can

0.75 *3 = $2.25 for 3 cans

Answer Link

Otras preguntas

write a imagery paragraph about a hunter
Which of these is the best term for the type of satire used by Twain in chapters 10 and 11
The appeal of the West was that many Americans wanted O A) gold. B) war. land. peace.
What part of local government is the most common legislative Body?
Which syllable is the primary accented syllable in the pronunciation of the medical word psoriasis (sor-eye-ah-sis)
-(6e-11) (e - f) math Algebraic expressions​
PART B: Which detail from the text best supports the answer to Part A?​
#14 Graph the quadrilateral with the given vertices in the coordinate plane. A(0, 1), B(4, 4), C(12, 4), D(8, 1)
Please help me on this question i would appreciate it
What is 2x + 3y + 5 = 0 in the form of y = mx + c? please kindly explain in detail.​