AsiaEmanie AsiaEmanie
  • 12-11-2015
  • Mathematics
contestada

WHAT Is the rate and unit rate of $7.96 for 5 Pounds

Respuesta :

Agl202
Agl202 Agl202
  • 12-11-2015
You divide $7.96 by 5 to find the rate and unit rate .
So, ur answer will be 1.59
Answer Link
bellbell252
bellbell252 bellbell252
  • 12-11-2015
7.96/5 per pound or $1.592 per lb.
Answer Link

Otras preguntas

Harrison shared his video with 5 friends. His friends continued to share it, doubling the number of viewers each day. f(x) = 5(2)x Anita shared her photo with
Advocates of the domino theory called for the United States to: A.abandon expensive proxy wars in Asia, Africa, and South America. B.cut off federal funding for
why did cattle drives begin A. Ranchers began moving to the East. B. There were too many cattle in Texas. C. Ranchers wanted to get their cattle to the East. D.
help!!!!!1 what is 21^{43}?
Help me please on this one math question
The expression (2x2)3 is equivalent to _____.
Can someone help me with this please and thank you
Solve -17-2(×-4)-5(4×-7)
which barbary coast state declared war on the united states in 1801?
What is the effect of the imagery in these lines? Conspiring with him how to load and bless With fruit the vines that round the thatch-eaves run; To bend with