annemily
annemily annemily
  • 11-01-2018
  • Mathematics
contestada

Greg’s school paid $1012.50 for 135 t-shirts. How much would it cost the school to buy 235 t-shirts

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 11-01-2018
so find the unit rate which is 1012.50 divided by 135 which is 7.5.
7.5 x 235= 1762.50 so 235 shirts are $1762.50
Answer Link

Otras preguntas

Solve the system of equations using elimination 2x-y=17 x-y=10
25,000 cg is equal to
A veterinarian treated 7 dogs, 13 cats, 4 horses, and 3 ferrets. What percentage of his patients were small animals?
Which statement best describes the relationship between power and authority
Please help if you can! I’m trying to understand these. Write an equation of the line in point slope form that passes through points (-15,7) and (5, -3) y-7=1
Can someone please explain this? Brainliest to the correct answer
The polyatomic ion with the formula CN- is called
What did Democritus propose about the atom?
There were 630 concert tickets sold. Each ticket cot $21. How much money was raised from selling the tickets ?
Social structure provides a society with temporary traits. T/F