kyahshannon25 kyahshannon25
  • 11-01-2018
  • Mathematics
contestada

Harold bought 5 apples for $1.30. What is the unit price?

Respuesta :

ColeMer ColeMer
  • 11-01-2018
$1.30 divided by 5.
The cost divided by the amount of items purchased.
$0.26 unit price.
Answer Link

Otras preguntas

another fun question from my 5th grade A,B,C,D are DIFFERENT counting numbers (1,2,3,4,5,6,7...) ABCD doens't mean A times B times C times D, it means like 1,23
Find the ratio in simplest form. 30:6
Temas para hacer un cuento de una carilla
Define inquisitiveness
10 ways for sudents to be safe in school
characteristics of fertile soil
Find the product of (2x − 5y)2. A. 4x2 + 20xy + 25y2 B. 4x2 − 20xy + 25y2 C. 4x2 − 25y2 D. 4x2 + 25y2
Order numbers from least to greatest 21/2,-7.5,-36/5,9.5
Which of the following is a way to overcome a time barrier for not exercising? a. creating a schedule to exercise b. joining a group activity or team sport c
What is the value of 3 in 6035