Alondra327
Alondra327 Alondra327
  • 12-01-2018
  • Mathematics
contestada

Ryan bought grapes last week for $1.65 per pound. If he bought n pounds, write an equation to show how much money (m) he will spend.

Respuesta :

Artice
Artice Artice
  • 12-01-2018
(1.65)n=m
cost per weight multiply by weight equal total cost
Answer Link

Otras preguntas

describe all the numbera that when rounded to the nearest thousand are 645,000
During the California Gold Rush of the 1850s, some Americans in the eastern part of the United States reached California by sailing all the way around South Am
describe how a physical property, such as mass or texture, can change without causing a change in the substance.
Order these decimals from least to greatest  7.8,8.7,8.2,7.96,8.014
Where are slides placed on a microscope?
Convert one third to a decimal
you go down 8 floors in an elavator your friend goes up 5 floors in a elevator write each amount as a integer
which number is a factor or 20 but not a multiple of 2?
How to solve. -3(4r-8)= -36
The sum of three consecutive even numbers is 156. What is the smallest of the three numbers