kyahshannon25 kyahshannon25
  • 12-01-2018
  • Mathematics
contestada

Determine which is less expensive per can, a 6-pack of soda for $2.20 or a 12-pack of soda for $4.25.Explain.

Respuesta :

chainsawsyrup
chainsawsyrup chainsawsyrup
  • 18-01-2018
1 / $2.2 = .45 cents. for a can.
1 / $4.25 = .23 cents for a can.

That means the 12 pack is cheaper.

I hope this helped :)


Answer Link

Otras preguntas

Tony rounded each of the numbers 1,600 and 1,483 to the nearest thousand. which choice Correctly compares the rounded numbers.A. 2,000 < 1,000B. 1,600 = 1, 6
why is this problem maximum -x^2+2x+4
Sasha is writing an argumentative essay in support of the following thesis: Because violations of human rights, genocide, fanaticism, and terrorism continue to
pls help me with this question
Behavior that shields a person from the consequences of his or her destructive behavior and allows negative behavior to continue is known as enabling protecting
What were the main points of the Allied "Europe first” strategy? Check all that apply. securing international waters through island hopping finalizing developme
Answer the geometry question in the pic and save my life...
Which is an example of regulation in the automobile industry? A: the creation of fuel-efficiency standards for cars B: the installation of satellite radio syste
is Pi/2 rational or irational explain your thinking
As the distance between a satellite in a circular orbit and the central object increases, the period of the satellite .