adudorothy66 adudorothy66
  • 11-02-2018
  • Mathematics
contestada

Kayla bought 16 bagels. she paid a total of $20. write an equation to determine whether each bagel cost $1.50 or $1.25

Respuesta :

cbaxte01 cbaxte01
  • 11-02-2018
16b=20
16b/16=20/16
B=1.25
B is bagel.
Therefore, each bagel is 1.25.
Answer Link

Otras preguntas

20 points! Please help!!
What is the midline formula???
Read the paragraph and answer the question. What did this person buy? A.souvenirs B.suitcases C.photos D.flowers This person flew to the Galapagos Islands. TRU
Plz help asap I need help plz answer correctly!:) 10 points
Why is a Jaguarundi body like a weasel?
The connotative meaning of a word is NOT the ___________ definition of the word. A.) dictionary B.) implied C.) symbolic D.) metaphoric I will mark brainlest an
At what depth in the ocean are aquatic plants able to produce the most sugar using photosynthesis?
Who was a leading french sculptor of the later 19th century, famous for the thinker, and who sometimes used molds to create his work?
Why do you think that astronomers are considered to be Earth Scientists?...
1. Why would a lawyer conduct an oral deposition instead of written one? a. It means the deposition is admissible in court. b. It allows for cross-examination.