liandra123
liandra123 liandra123
  • 13-02-2018
  • Mathematics
contestada

Ariana’s car used 100 cups of gasoline during a drive. He paid $3. 12 per gallon for gas. How much did the gas cost?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 13-02-2018

there are 16 cups per 1 gallon

100 cups / 16 = 6.25 gallons

6.25 x 3.12 = 19.5

 the gas cost $19.50

Answer Link

Otras preguntas

which citizens' right does the Fifth Amendment protect? going to trial, testifying against anyone they know, military draft, testifying against themselves.
What do you call it was someone pays back a loan quickly
Cw 8.2 Pythagorean’s Theorem
Which of these instruments can be used to predict heavy rainfall?
A smart phone is a good example of (blank) technology. a- analog b- digital c- analog and digital d- neither analog nor digital **i know its not c
A summary of section 2 Native American culture
If you like to spend time outdoors working with plants and animals, you have a(n) _____. a. bodily/kinesthetic learning style b. intrapersonal learning style c.
The ratio of boys to girls at a summer camp 3:5. If there are 27 boys,how many girls are there ?
Find the measure of ∠B.
After the Communist party collapsed, what did the Soviet Union become?