chatteringphotos chatteringphotos
  • 12-01-2016
  • Mathematics
contestada

Apples are on sale for $1.20 a pound. Logan bought 3/4 pound. How much money did he spend on apples?

Respuesta :

Billymkhoi
Billymkhoi Billymkhoi
  • 12-01-2016
3/4 pound* ($1.20/ 1 pound)= $0.90

Logan spent $0.90 on apples~
Answer Link

Otras preguntas

Andy has read 4 chapters in 2 hours. If he continues reading at the same rate how many chapters will he have finished after 5 hours?
what type of industry does the Midwest have that is among the most productive of the world?
care este familia lexicala a cuvantului carte
A human skin cell contains 46 chromosomes. How many chromosomes are present in a human egg cell? A 23 B 46 C 92 D 138
Which of the following expressions is equal to 1 divided by 16? (1/2)4 (1/4)4 (1/2)2
Write the number with the same value as 32 tens.
The suffix -ectomy means a. removal. b. opening. c. disease. d. inflammation.
What is 62 percent of 25?
A garden table and a bench cost $1014 combined. The garden table costs $64 more than the bench. What is the cost of the bench?
10. After reading "The High school Step Team", the reader can conclude all of the following except (1 point) Karla's grades in math will improve Karla will de